Черкаським криміналістам передали лабораторію для експрес-аналізу. Встановити ДНК-профіль людини тепер можна буде упродовж години, замість декількох днів.

Така установка коштує близько 300 тисяч доларів, розповів Суспільному начальник відділу криміналістичного забезпечення Володимир Юлін.

Передали лабораторію у межах проєкту доброчинної міжнародної технічної допомоги “Посилення спроможності Національної поліції України у боротьбі із вторгненням Російської Федерації”. Прилад можна легко транспортувати у будь-яке місце. Для роботи такої лабораторії необхідні і спеціальні картриджі, розповів старший спеціаліст-криміналіст Максим Осадчук.

Експрес-аналіз ДНК: показали, як працює мобільна лабораторія криміналістів у Черкасах

"Один картридж — це одноразове завантаження. Орієнтовна вартість даного картриджу близько півтори тисячі доларів. Аналогів в світі немає. Дані витратні матеріали вони постачаються нам із США як благодійну допомогу".

Старший спеціаліст-криміналіст Максим Осадчук розповів, як відбувається процес.

"У нас є пʼять комірок в які поміщають спеціальні предмети. За допомогою них в людини ми відбираємо букальний епітелій далі вносимо всю інформацію, тобто скануємо QR-код. Далі працюємо з інформацією. Коли інформація внесена в прилад, ми відкриваємо люк, і картридж вставляємо всередину".

За годину-півтори вже мають ДНК-інформацію, яку завантажують на спеціальний ноутбук. Результати підробити там неможливо, розповів Максим Осадчук:

"За допомогою спецпрограми ми можемо вибирати бази даних, по яких будемо здійснювати перевірку".

Раніше на висновок досліджень очікували два-три дні, додав старший спеціаліст-криміналіст.

"Дослідження ДНК і взагалі біологічних речовин відбувалися тільки в експертних установах. Раніше ми цього не проводили. А на даний час у нас буде вже можливість займатися безпосередньо дослідженням біології. Це в перспективі набагато пришвидшить розкриття тяжких і особливо тяжких злочинів".

Аналогічні лабораторії використовували цьогоріч в Умані під час ракетного удару, аби опізнати загиблих, розповів начальник відділу криміналістичного забезпечення Володимир Юлін.

"Результат дійсно як-то кажуть був очікуваний. За відповідно недовгий проміжок часу досягнули позитивних результатів. Встановили 23 особи за допомогою даної системи".

Користуватися обладнанням вчилися тиждень, додав Володимир.

"Цю лабораторію будемо використовувати безпосередньо в службовій діяльності на різних видах тяжких та особливо тяжких злочинах. Взагалі за її роботою залучили дві — три людини. 96 хвилин відповідно виводиться ДНК профіль за букальним епітелієм і 106 хвилин за біологічними зразками. А саме кров, волосся ну і так далі".

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Джерело