У разі доведення їхньої провини у суді, фігуранти справи можуть сісти за ґрати на строк від п’яти до десяти років

Більш як 2 мільйони гривень хабаря за сміття. Міського голову Сум Олександра Лисенка спіймали "на гарячому". За даними слідства, він вимагав у компанії, що працює з побутовими відходами, так би мовити, "данину" за безперешкодне ведення бізнесу в місті. За версією слідства,  вимагав хабаря  не сам, а разом  із директором одного з департаментів міськради. Детективи Національного антикорупційного бюро спільно зі Службою безпеки України затримали ділків саме у той момент, коли посадовцям передавали останню частину траншу. Усі деталі затримання знає журналіст 5-го Юрій Пугач. Далі він продовжить. 

Міського голову Сум спіймали на хабарі: скільки грошей та за що саме намагалися передати Лисенку – сюжет (Відео)

На відео, яке з'явилося у мережі, момент затримання міського голови Сум та його підлеглого. Пізно ввечері 2 жовтня їх упіймали "на гарячому": під час передачі чималого траншу хабаря. Згодом правоохоронці повідомили більше деталей.

За інформацією від Служби безпеки України та Національного антикорупційного бюро, мер міста Суми Олександр Лисенко спільно з директором Департаменту інфраструктури міста "обклали даниною" місцеву компанію, яка займалася вивезенням сміття. Фігуранти справи вимагали у підприємців кругленьку суму за безперешкодне ведення бізнесу.

З листопада 2022 року і до жовтня 2023 року слідство задокументувало одержання хабарів загальною сумою два мільйони сто тридцять тисяч гривень. Другим фігурантом цієї корупційної схеми виявився Олександр Іванович Журба – саме так звати директора департаменту, про який згадували у повідомленні правоохоронці. І саме до чоловіка на ім'я Олександр Іванович звертаються на відеозаписі у момент затримання.

Їх обох викрили під час отримання вже третьої частини хабаря, а саме одного мільйона чотирьохсот тридцяти тисяч гривень. Наразі фігурантам готують повідомлення про підозру за частиною 4 статті 368 Кримінального кодексу України про прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою. У разі доведення їхньої провини у суді, фігуранти справи можуть сісти за ґрати на строк від п’яти до десяти років. Їм також загрожує конфіскація майна, а ще заборона обіймати певні посади на строк до трьох років. Про перспективу таких справ у судах і чи загрожує меру Сум та його поплічнику реальний тюремний термін – розповідає голова громадської організації "Антикорупційний штаб".

"Мені здається, що цей склад злочину має шанси на успіх. Звісно, що є адвокати, є національне законодавство й адвокати намагаються знайти всі можливі способи і зловити там на помилках слідчих і детективів для того, щоб там закінчити цю справу і злити її. Тому відповідно треба, щоби це було професійно зі сторони САП і НАБУ. З іншого боку, я все ж таки переконаний, що ми маємо успіхи на результат, все ж таки у нас є успішні кейси і в принципі і НАБУ і САП демонструють результати і успішні справи в судах", – зазначає голова правління ГО "Антикорупційний штаб" Сергій Миткалик.

Утім експерт нагадує: є й такі випадки, як, приміром, так звана "Справа Злочевського". Йдеться про найбільший хабар в історії України – 6 мільйонів доларів. Таку суму у 2020-му керівництву НАБУ та САП пропонували довірені особи Миколи Злочевського, ексміністра екології часів Януковича. За таку чималу винагороду вони воліли закрити справу проти чиновника. Усі обвинувачені пішли на угоду під слідством і ніхто не отримував реального покарання. Загалом, Злочевський і його посібники зобов'язалися переказати 680 мільйонів гривень на "Армію дронів". Та й сам предмет злочину, а це, нагадаю, 6 мільйонів доларів готівки, теж передали на потреби армії. А замість реальних термінів за ґратами для фігурантів – умовні й без конфіскації майна.

"Це насправді сумно. Бо все ж таки суспільство, українське суспільство вимагає запит на справедливість, хоче щоби більшість корупціонерів були посаджені", – підкреслив голова правління ГО "Антикорупційний штаб" Сергій Миткалик.

І не лише українське суспільство. 2 жовтня речник Держдепартаменту США Метью Міллер на брифінгу зазначив, що останні кілька тижнів Україна вживає агресивних заходів для подолання корупції, і партнери це бачать. Разом із тим закликав продовжувати роботу із запобігання корупції.

"Я скажу, що ми побачили, як Україна впродовж останніх кількох тижнів вживає рішучих дій, аби подолати корупцію. І ми схвалюємо продовження цих кроків. Також скажу, що часто бачу, як це зображують чимось, що Україна має зробити, аби заручитися підтримкою західних союзників і зрештою реалізувати свої європейські прагнення, стати членкинею ЄС. І це, безперечно, правда. Ви й самі бачите членів Конгресу, які хочуть, аби Україна вжила антикорупційних заходів. Тому важливо, щоб Україна показала ці дії. Ви також бачите, що члени ЄС теж бажають цього. Тож Україна має показати, що вона робить ці кроки", – наголосив речник Держдепартаменту США Метью Міллер.

Але доводити справи проти корупціонерів не лише до суду, а й до реальних вироків – це питання передусім ще й національних інтересів, а не показових виступів перед партнерами, переконаний військовий експерт та екс-співробітник СБУ Іван Ступак.

"Справа саме не в тому, щоб "ловили на гарячому", а саме скільки поїде до в'язниці і скільки буде конфіскацій майна. От наприклад, якщо ця людина і її провина буде доведена, і суд визнає цю людину винною і дасть їй не умовний термін покарання, а серйозний. То тоді я думаю там для певної частини істеблішменту українського це буде таке "ага! у нас не просто ловлять, а потім ти відкупляєшся і тебе відпускають!" То от це буде певним стримуючим фактором", – вважає військовий експерт, колишній співробітник СБУ Іван Ступак.

А от чи визнають винними і чи отримають реальні терміни фігуранти останньої гучної корупційної справи – міський голова Сум та його поплічник – невдовзі має вирішити суд. Нині тривають слідчі дії. 

Юрій Пугач, "5 канал"

Нагадаємо, напередодні СБУ та НАБУ затримали на хабарі міського голову Сум та директора департаменту інфраструктури міста. 

Як повідомляв 5.UA, вимагав $4 тис. за "правильне вирішення питання": СБУ та НАБУ викрили на хабарі суддю із Київщини.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також відео за темою: 

НАБУ викрило на злочинній схемі нардепку від "Слуги народу" Людмилу Марченко.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело