Офіційно НБУ встановив вартість долара на рівні 36 гривень і 60 копійок

НБУ запроваджує гнучкий обмінний курс валют замість фіксованого. Про нові правила національний банк повідомив напередодні. Скільки коштуватиме долар визначатимуть саме операції на міжбанківському валютному ринку. Чи означає це, що долар подорожчає незабаром і як реагують на такі зміни пересічні українці – журналістка "5 каналу" Ганна Рибалка дізнавалася. 

НБУ вводить гнучкий курс валют: інвестиційний банкір пояснив, чи буде стрибок долара – сюжет (Відео)

Валюту відпустили погуляти, але недалеко. Нацбанк переходить на нові правила встановлення курсу обміну. Якщо від початку повномасштабного вторгнення саме НБУ централізовано встановлював, скільки українці платитимуть, наприклад, за зелений. То тепер – валюту вирішили дещо відпустити. У НБУ це називають "режимом керованої гнучкості".

"З огляду на стійкий прогрес у зниженні інфляції, накопичення значного рівня міжнародних резервів, збільшення привабливості гривневих депозитів та ОВДП Національний банк переходить до режиму керованої гнучкості обмінного курсу. НБУ продовжить контролювати ситуацію на валютному ринку та залишатиметься ключовим гравцем на ньому, компенсуючи структурний дефіцит іноземної валюти. Завдяки цьому курс змінюватиметься в обидва боки. Водночас НБУ суттєво обмежуватиме ці коливання, не допускаючи як значного послаблення гривні, так і суттєвого зміцнення", – ідеться у заяві НБУ.

Це означає, що Нацбанк встановлюватиме певний коридор для вартості валюти. Який саме – поки незрозуміло. Частково це вирішуватиме ринок. Чи вплинули нові правила від нацбанку на курс долара – журналісти запитали в обмінниках. Там кажуть, що курс піде вверх.

А от пересічні кияни кажуть, що ситуацією в обмінниках не цікавляться. Однак деякі побоюються, що зелений таки злетить вгору і це позначиться на цінах.

Після новини від нацбанку курс долара не змінився. Офіційно НБУ встановив його вартість на рівні 36 гривень і 60 копійок. В обмінниках ціни традиційно вищі. Та від курсу напередодні теж не відрізняється. Фінансисти припускають, що стрибки на чорному ринку можливі. Однак через стабільну ситуацію на міжбанку – спекулянтам нажитися не вдасться. Та і НБУ обіцяє обмежувати курсові коливання.

"Керована гнучкість на початках буде дуже не сильно відрізнятись від фіксованого курсу. З часом, можливо, Нацбанк можливо буде давати більше волі гривні для того, щоб рухатись кудись там в одну чи іншу сторону. Зараз неможливо і знову ж таки на перших етапах не буде дозволятися гривні особливо нікуди рухатись. Протягом зими ми можемо побачити десь рівень 37-38", – пояснює інвестиційний банкір Сергій Фурса.

"Це робить певний коридор, це не плаваючий курс як було до цього. У нас досі залишається по факту державний контроль за ціноутворенням і за відповідно курсом," – зазначає перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, народний депутат "Голосу" Ярослав Железняк.

То чому ж НБУ вирішив дати керовану волю долару? Фахівці говорять – утримувати обмінний курс тривалий час – означає шкодити фінансовій системі країни. А так звана керована гнучкість має зберегти стійкість економіки в час війни і підвищить готовність до зовнішніх ризиків. Нині держава має рекордно високі золотовалютні резерви – близько сорока мільярдів доларів. Водночас країна залежна від допомоги країн-союзниць, зокрема, США.

"У нас 42 з половиною мільярди які ми маємо отримати в наступному році в рамках нашої фінансової системи бюджету. Поки у нас підтверджених сім. Виконуємо програму МВФ – отримуємо гроші", – пояснює перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, народний депутат "Голосу" Ярослав Железняк.

Фахівці прогнозують що упродовж зими офіційний курс "зеленого" може зрости до 38 гривень. Водночас, не виключають, що з часом долар подорожчає ще більше. А от вільного курсу, який би встановлював ринок, а не Нацбанк, до кінця війни не буде. 

Ганна Рибалка, Олексій Іванченков, "5 канал"

Нагадаємо, що Нацбанк з 3 жовтня скасував фіксований курс долара.

Дивіться також відео: "ВИНИЩУВАЧІ ЗЛА": присвячується бойовим літакам F-16. "Укрпошта" презентує нові марки.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело