Миколаївщина – один із п'яти найбільш зруйнованих регіонів України. У Баштанському і Миколаївському районах є села, які окупанти майже зрівняли із землею. Попри це, там живуть люди. В яких умовах мешкають, чому не їдуть та чи є надія на краще життя – дізнавався Олександр Матюшенко.
Спустошені вулиці, розбиті будинки та пронизлива тиша. Це про село Благодатне Миколаївської області, яке торік було понад 9 місяців під постійними російськими обстрілами.

До великої війни Благодатне було фермерським селом. Тут було 7 вулиць, де мешкали 300 людей. Нині тут немає жодного неушкодженого будинку, більшість же зруйновані вщент. Місцева жителька Тетяна показує, що лишилося від її подвір'я:
"Оце моя хата, бачте? що осталося, бо згоріло. Ось сарай, три корови, двоє телят, 12 поросят – ось це все, що залишилося".
Жінка залишається жити у розбитій хаті, попри те, що тут немає жодних умов.
"Ось тут такі протяги. Як спати? Оце так сплю з такими протягами. Тут стіна, ось це де плівка – це все я сама заклеїла. А там заклеїла, бо теж протяг сильно дує. Мабуть, у понеділок буду мазати цю стіну. Ось так і живу, отут сплю", – показує пані Тетяна.
На сусідній вулиці мешкають Тетяна з чоловіком Петром. Попри те, що у березні торік ворожі снаряди пролітали майже щодня над головою, виїжджати відмовлялися. Але один із них влучив у їхній будинок. Тоді вирішили евакуюватися. Але тільки-но ЗСУ прогнали окупантів якомога далі, одразу повернулися. Та довелося розміновувати чи не кожен метр.
"Сюди через верх, у ванну, через верх. Бо тут снаряди ми виносили, ми ДСНС викликали, бо вони тут прямо стирчали. Ми вже місяць тут прожили, я не бачила, а потім як зайшла сюди і глянула, а воно лежить усе. Викликали, нам сказали, що вже вибухнуло раніше, хоч слава Богу. Та кажу: як би не вибухнув, то вже б і сама полетіла", – розповідає жінка.
Допоки українські війська не визволили правобережжя Дніпра, Благодатне залишалося на лінії зіткнення. До листопада минулого року окупанти постійно накривали його вогнем із різних видів зброї. А навесні до села почали повертатися фермери. Один із них – Костянтин. З ще двома сусідами поки що мешкають у вцілілому гаражі. Але попри те, що земля всіяна мінами, змогли засіяти ділянки полів. Тепер збирають урожай.
"Посіяли там трохи? небагато, аби хоча б вижити взимку. Врожай хоч і є, але ж він зараз нічого не вартує, що ж ті три тисячі за тонну? Держимо трохи свиней, дві корови, трьох козенят маленьких. Ось так, помаленьку поки, а там Бог його знає", – сподівається місцевий житель Костянтин.
Попри суцільні руїни щомісяця мешканців у Благодатному більшає. Повертаються ті, хто не знайшов себе в інших місцях. Потроху починають відновлювати домівки. Микола з дружиною тимчасово обладнали для проживання літню кухню.
" – Чому вернулися? Тому що виросли тут, тому що маємо бути тут. – Виросли і немає нам куди подітися. У нас у батьків все зруйновано. У нас було три будинки, в однієї матусі, в другої. І ми залишилися взагалі, як то кажуть, вся сім'я без житла. Плануємо відремонтувати будинок і забрати батьків з міста, бо в місті також винаймаємо житло, адже немає куди їх привезти. Перспектива є завжди, прагнути цього треба – ось це факт. І той хто має бажання, той завжди має перспективу", – вважають Микола і Людмила.
Благодатне досі не очищене від нерозірваних снарядів та залишків боєприпасів. Розмінування відбувається дуже повільно через нестачу саперів – кажуть у місцевій владі. За оцінками місцевої військової адміністрації, село зруйноване на 95%.
"Із соціальних об'єктів нічого не лишилося: школа, дитсадок – розвалені, сільський клуб – розвалений, приміщення магазину – розвалене. Аптека, яка тут була, разом із пунктом здоров'я теж розвалена. Тобто, на дану секунду тут нічого не лишилося", – зазначив начальник Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай.
Місцева влада вже відновила у селі електрику, організовують підвіз води. Разом із волонтерами намагається забезпечувати жителів харчами. Але сподіваються на допомогу держави у відновленні будинків. Розраховують щонайменше на будівельні матеріали. Запевняють: працювати вміють добре, тож рук не складатимуть.
Олександр Матюшенко, Роман Базик, Катерина Рупташ, Миколаївська область, "5 канал"
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Джерело