У селі Хоросно, поблизу Львова, відновлює роботу Музей загиблих літаків. Він не працював від початку повномасштабного вторгнення РФ. Які експонати там можна побачити, Суспільному розповів засновник музею Андрій Риштун.

Біля входу до Музею загиблих літаків стоїть символ закінчення Другої світової війни.

"Це є літак, який зварений з деталей німецьких і російських літаків. Це залізо колись літало над Москвою, над Берліном, потім десь тут попадало в Карпатах. Ми його зібрали. Тут є справжні деталі з 12 різних літаків, він навіть крутиться", — каже засновник музею Андрій Риштун.

Музей загиблих літаків біля Львова відновлює роботу

Частини літаків знаходили в різних областях на Заході України, каже Андрій Риштун. Найбільші деталі розміщені під відкритим небом.

"Це є двигун від німецького літака. Двигун фірми BMW, об’єм — 30 літрів. На літаку таких стояло три штуки. Він є круглий, тому він компактний і гарно вміщався на крило чи на ніс літака", — розповідає чоловік.

Всередині музею зібрані дрібні деталі. Їх знайшли учасники громадської організації, які займаються пошуком загиблих літаків. Це 30 людей, які збираються і вирушають у походи. Ці експонати знайшли впродовж 5 років.

"Дуже часто запитують, як ми знаємо, що це є літак, а не якийсь трактор чи автомобіль. Відповідь проста. Беремо детальку, вона фактично нічого не важить, вона як з повітря. Це є алюміній. Таке буває або в кораблів, або в літаків. Кораблів, на жаль, на Львівщині не буває, а ось літаки — так", — пояснює Андрій Риштун.

У музеї представлено фрагменти 14 літаків. Засновник музею розповідає про свій улюблений експонат:

"Це є американський літак "Boston", це єдиний літак в Україні, який збили наші. Уявляєте, його збили не німці, не Радянський Союз, а його збили повстанці УПА вже в 1945 році, коли війна закінчилась! Це показує масштаб бойових дій на нашій території. Вони його не тільки збили, вони ще цілий день тримали оборону від військ НКВС, поки все звідти не зняли, не забрали і їм лишили алюмінієвий скелет".

Після початку повномасштабної війни музей призупинив роботу та не приймав відвідувачів. Наразі Андрій повідомив про відновлення роботи музею і анонсував благодійний похід.

"В нас була ідея зібрати кошти для допомоги ЗСУ. Ми вели іноземців, в тому числі за гроші, в похід на місця падіння літаків. І цього року також планується в район Буковелю сходити і до відомого літака, який там впав", — додає засновник музею.

Андрій мріє додати до своєї колекції іменні кубки пілотів чи інші особисті речі. Каже, Карпати великі, тож надія знайти ще є. А після закінчення війни сподівається доповнити колекцію МІГами, Ка-52, СУ та іншою ворожою авіацією.

Джерело