Українські бійці воюють у вишиванках та вірять у їхню захисну силу. Бойові вишиванки - саме так називають свої витвори майстрині проєкту "Сорочка для захисника", каже вишивальниця з Маріуполя, яка наразі живе у Хмельницькому, Ася Бачинська. У проєкті задіяні майстрині з усієї України. Подробиці Суспільне розповість.

Сім оберегових сорочок для захисників вишила жителька Маріуполя Ася Бачинська. Рік тому, під час бойових дій, жінка з родиною переїхала до Хмельницького. Майстриня є учасницею всеукраїнського проєкту "Сорочка для захисника". Розповідає: "Цей проєкт створила моя подруга для допомоги нашим бійцям. Вона є різна. Можна допомагати і зброєю, і підтримкою матеріальною, і продуктами. Але є таке, що є духовне, споконвіку українське – це наша творчість. Вишивала і дівчині льотчиці, і хлопцеві з полку "Азов" вишивала, і танкісту вишивала, і артилеристу я вишивала сорочку. Вже багатенько їх вишила".

У проєкті майстрині з усієї України кроять, шиють, вишивають, гаптують сорочки для бійців, що перебувають у гарячих точках. Це не святкове національне вбрання, говорить Ася, а оберегові вишиванки для бійців: "Ми вишиваємо саме сорочки, які їдуть на передову на нуль, на Бахмут, до Запорізької та Харківської області. Вони у нашій сорочці йдуть у бій. У нас так і називається "Сорочка для захисника". Вона – бойова. Тому ми обрали відповідного кольору тканину і вирішили вишивати такими нитками, щоб вони якнайбільше маскували наших бійців".

Захистити тих, хто захищає нас. У проєкті

Проєкт "Сорочка для захисника" народився у Черкасах майже рік тому. Організаторка - вишивальниця Оксана Поступак розповіла, що усе почалося з вишиванки для подруги, яка на війні з 2014 року: "Моя подруга, коли я відправила їй вишиванку, написала таку фразу, яка досі мене тримає у тонусі. Вона написала мені: "Це найзручніше, що я носила на цій війні". І саме це спонукає мене до дій".

Оксана говорить: мета проєкту - захистити тих, хто нас захищає. Хлопці та дівчата з різних родів військ замовляють собі вишиванки. Швачки кроять та шиють за розмірами конкретної особи. Вишивальниці використовують стародавні техніки та оберегові орнаменти, враховуючи регіон походження бійця.

"Загалом за час дії через проєкт пройшли понад 200 вишивальниць. З Хмельниччини наразі долучилися три майстрині. Більше 100 захисників вже отримали і носять свої сорочки. Вони просять: "Вишийте мені оберіг. Дайте мені привід, щоб я повернувся з цієї війни, дайте мені привід вижити тут". Вони вірять", - каже Оксана Поступак.

Усі учасники проєкту працюють на волонтерських засадах, каже організаторка. Є постійна потреба у тканині та фінансовій підтримці на її придбання. Майстрині мають зворотній зв’язок з захисниками, розповідає Ася Бачинська: "Знаємо, що такі траплялися випадки, коли з ними траплялися дуже страшні речі, вони самі не знали, як вони вижили в тому становищі, в тому випадку. Казали, що їх сорочка захистила, вона дала сили вижити, витримати і перемогти".

Наразі Ася вишиває сорочку для дівчини, яка служить у Силах Спеціальних Операцій ЗСУ. На черзі - сорочка для бійця, що у полоні, яку замовив для нього друг.

Авторка: Наталія Паляниця.

Читайте також Українські книги для біженців. Хто з Хмельниччини передав найбільше літератури "Хоча б на гвинтик до байрактару": жителька Хмельниччини в Італії заробляє гроші і передає їх для ЗСУ Прессекретарка міського голови пише ретроромани про Хмельницький та допомагає ЗСУ Виставка-конкурс народної авторської ляльки та іграшки відкрилася у Хмельницькому — Фоторепортаж

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

Джерело