Що спільного між пивоваром, андроїд-розробницею та кейкмейкеркою ? Всі вони під час відключень світла та неодноразових блекаутів були вимушені адаптувати своє життя до нових реалій. Про те, як жителі Одеси працюють в умовах нестабільного електропостачання, модернізують житло, розвивають бізнес та виховують дітей — дізнавалося Суспільне.

Пивоварня та бар під час відключень світла

Гоша Клімов — пивовар та співвласник бару в центрі Одеси. Відключення електроенергії стали перешкодою у його роботі. Гоша розповідає: спочатку доводилося продавати пиво, яке зварили до вимкнень світла, адже процес виробництва може займати понад місяць, а графіки не відповідають реальній ситуації. На процес виробництва також вплинула відсутність води, яка зникає разом зі світлом:

"Робота пивоварні — це не тільки варіння пива. Більшість часу займають рутинні процеси такі як миття обладнання, прибирання, логістика сировини й готової продукції та багато іншого. Спочатку ми робили те, для виконання чого нам не потрібна електроенергія, але так сталося, що її відсутність автоматично вимикає найпотрібніший для нас ресурс — воду. Якщо вода у складі пива це близько 90%, то у роботі броварні це 99,9%".

Ведуть бізнес, виховують дітей та модернізують житло: історії жителів Одеси, які адаптують своє життя до блекаутів

Встановити генератор, за словами Гоші, коштуватиме понад 15 тисяч євро, тож доводиться "полювати" за світлом та варити ті сорти пива, які не зіпсуються в процесі через непередбачені відключення:

"Зараз ми буквально полюємо за світлом, вивчаємо послідовність відключень, стежимо за чатом підприємства, де розташований наш завод, міняємо плани варіння, рецептуру. ... Ми варимо легке пиво, щоб мінімізувати ризики".

В умовах відключень доводиться працювати й бару Гоші. Свічки тепер складають більшу частину витрат, проте така романтична атмосфера навпаки сприяє тому, що приміщення стало затишнішим, розповідає пивовар:

"Є абсолютно точна цитата Еріха Марія Ремарка, щоб описати, що відбувається з баром - "У темний час добре видно світлих людей". Ми були приємно здивовані, що бар залишився на плаву, він став місцем незламності для більше десятка клієнтів-друзів, які йшли в бар не тільки для того, щоб випити пива. Ми жартуємо, граємо в настолки, обговорюємо плани на життя і стали помітно ближчими один до одного".

Через війну дочка та дружина Гоші вимушені були поїхати за кордон, щоб лишатися в безпеці.

"Моє життя — це постійне бажання побачити сім'ю, яка була змушена виїхати за кордон. Я досі не можу звикнути до того, що, повернувшись додому, я зайду в порожню квартиру, зніму куртку і залишуся один у кімнаті, наодинці зі своїми думками. Тому мені все одно у темряві я чи ні, чи працює інтернет та телевізор, чи можу я випрати свої речі, включити посудомийку. Це все перестало мати для мене важливе значення. Я лягаю спати, щоб цей день швидше закінчився і почався інший. І все це схоже на День бабака", — ділиться він.

Випічка тортів під час блекаутів

Катерина Болгова випікає торти сім років, працює у себе вдома. Каже: до побуту в умовах відключення світла адаптуватися можна, головне, аби електроенергія не зникала більш як на добу, а от займатися випічкою стає неможливо.

"Мені потрібна моя електрична піч, мікрохвильова піч, електричні міксери, холодильник (холодний!). І це все ніяк не замінити. А працювати треба, бо треба, як завжди, оплачувати оренду, комунальні, купляти продукти, ще в мене трирічний син. Тому ці відключення дуже негативно вливають на мою працю".

Жінка розповідає: у дні першого блекауту в Одесі, коли у неї світла не було три доби, попит на торти не зменшився, тож доводилося шукати друзів, у яких можна було працювати.

"Я шукала друзів, які теж живуть на лінії з критичною інфраструктурою, щоб приїхати до них зі своїм обладнанням і продуктами й попросити деякий час скористатись їхньою кухнею. Я їм дуже вдячна за допомогу в такий важкий час".

Під час довготривалих відключень торти доводилося ставити застигати в коробках на балконі. Щоб працювати Катерина вимушена була слідкувати за графіками: вставала о першій годині ночі та о шостій ранку. Триматися жінці допомагає те, що її торти дарують людям позитивні емоції та щастя:

"Я роблю цей світ трішки кращим і солодшим. Це робить і мене дуже щасливою людиною, навіть в цей час. Те, що я приношу користь людям, тримає мене морально і фізично, щоб не падати духом. Ці складнощі, через які моя проходить моя справа, мій маленький бізнес, зробить його чи сильнішим, чи знищить взагалі. Я дуже сподіваюсь на перше".

Працювати та виховувати дитину під час відключень світла

Анастасія працює андроїд-розробницею та виховує доньку. Разом з чоловіком вони подбали про те, щоб у їхній квартирі була електроенергія та інтернет під час відключень світла — спочатку заживили освітлення від акумулятора, потім придбали екофлоу.

Але під час перших блекаутів родині довилося винаходити способи готувати їжу. Поки родина не придбала туристичний газовий пальник, гріти воду доводилося у чашці на сітці від гриля, використовуючи будівельний пальник.

"Це здавалося взагалі супервинаходом. Бо є кава. є життя зранку. А потім, коли ми придбали туристичну комфорку, стало все класно. Ми варили суп на ній, смажили курочку, смажили качку та карамелізовані яблука робили. Нормально. А що робити?".

Після початку блекаутів у Анастасії було відчуття, що її життя стало на паузу: під час відключень настрій став більш депресивним.

“Звісно, ми розуміємо через кого це все. Тому немає злості на ЖКГ чи на когось із наших служб. Злість тільки на русню. Але ж ми не можемо жити тільки у злості – треба знаходити для себе позитивні моменти”.

У житловому комплексі, де живе Анастасія, працює генератор, тому під час відключень працюють ліфти. Найважче, розповідає вона, коли немає води та опалення, адже тоді стає складніше доглядати за донькою:

“Вона молодець. Вона розуміє, що коїться. І я думаю, що вона буде пишатися тим, що вона дуже гордо пройшла цей період. Маленька дитина, яка пройде через все це, і буде більше цінувати ресурси, які нам даються”.

Попри всі незручності родина продовжує жити далі й бачить довкола людей, які так само незламно проходять через всі неприємності:

“Я не знаю, кого вони хочуть зламати. У нас манікюр роблять на паркінгу від генераторів. Їх там охоронці ганяють, як копи ганяли людей на пляжах. Не знаю, хто там слабка стать, але я своїми очима бачила, як маленька худенька адміністраторка салону ладнає з величезним генератором. І вона прям була задоволена, що її не зупинити. Нас всіх не зупинити”.

Читайте також Чому в Одеській області почали вимикати світло: відповідає ДТЕК Росія готується до масованої атаки: Гуменюк розповіла про плани армії РФ та ситуацію у морі Українці мають декларувати викиди забруднень під час використання генератора: що відомо

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Джерело