Біль у шлунку та печія часом турбує чи не кожну людину. Багато людей навіть не звертають уваги на ці важливі симптоми та сподіваються, що все пройде само собою. Проте це може бути ознаками серйозних захворювань.

Щоб вберегти себе та підтримувати організм в порядку потрібен огляд лікаря ендоскопіста, який займається обстеженням шлунково-кишкового тракту. Зокрема, мається на увазі відеогастроскопія, яка включає в себе обстеження стравоходу, шлунку та дванадцятипалої кишки, а також колоноскопія — обстеження всіх відділів товстого кишківника та термінальних  відділів тонкого кишечника.

Вже на основі цього обстеження спеціаліст сформує заключення з яким пацієнт зможе звернутися до свого лікаря за лікуванням.

Найчастіше люди скаржаться на болі в ділянці шлунка, нудоту, втрату апетиту, відчуття гіркоти, здуття живота. Також досить часто звертаються  пацієнти з низьким рівнем гемоглобіну,  оскільки шукають проблеми саме в шлунково-кишковому тракті, бо це все дуже пов’язано і ми можемо їм допомогти…, — каже лікар ендоскопіст Сергій Диб’як.

За допомогою ендоскопа можна виявити такі захворювання як гастрит, виразкову хворобу та рефлюксну хворобу (основним проявом якої є печія).

У Франківську лікарі пропонують новий безболісний метод ендоскопічного огляду

Сама процедура відбувається абсолютно безболісно, головне емоційно налаштуватися. Пацієнту перед процедурою потрібно елементарно дотримуватися певних дієтичних вимог. Якщо гастроскопія запланована на першу половину наступного дня, то пацієнт напередодні може дозволити собі легку вечерю, не варто переїдати чи вживати жарену та гостру їжу. Зранку не можна нічого їсти та пити, також не бажано вживати жодні таблетки.

Якщо процедура запланована на другу половину наступного дня, пацієнт має дотримуватися однієї важливої вимоги – має бути не менше 6 годин після останнього прийому їжі. Відповідно тут також є обмеження у виборі продуктів. Це має бути паровий омлет, кашка або щось легке, щоб якомога швидше пройшла евакуація шлункового вмісту і на момент огляду він був порожній.

Підготовкою пацієнта до колоноскопії займаються безпосередньо лікарі. Тут важливий індивідуальний підхід до кожної людини. Потрібно визначити скарги, вагу, зріст і навіть місце проживання. Все це має велике значення, адже для цієї процедури пацієнту потрібно вживати препарати проносної дії. Тому потрібно все розрахувати, щоб пацієнт міг комфортно доїхати та не було проблем в дорозі.

У Франківську лікарі пропонують новий безболісний метод ендоскопічного огляду

Загалом є два варіанти проходження ендоскопічного огляду: під місцевим знеболенням, коли використовується спрей з анестетичною дією, який зменшує неприємні відчуття і вони будуть не такі яскраві. Або ж можна робити цю процедуру в медикаментозному сні, що є найбільш оптимальним як для пацієнта, так і для лікаря, — додає ендоскопіст.

В пацієнта не залишається жодних неприємних спогадів та відчуттів, йому нічого не доводиться терпіти та після того в нього немає жодних больових неприємних відчуттів в ділянці горла. Тобто коли пацієнт розслаблений, це дозволяє зробити процедуру максимально комфортно та легко, оскільки немає жодного опору та рвотного рефлексу, а отже можна все зробити швидко та просто.

Медикаментозний сон – в цей стан вводиться за допомогою седативних препаратів, який є досить безпечний для організму людини.   За цей час лікар встигає провести повне комплексне обстеження. Після седації людина відчуває себе в стані легкої сонливості яка триває декілька хвилин, — каже лікар анестезіолог Іван Івасишин.

У Франківську лікарі пропонують новий безболісний метод ендоскопічного огляду

 Для нас це плюс оскільки під час медикаментозного сну ми не обмежені у часі, можемо переглядати шлунок чи кишечник скільки нам потрібно. По-друге, досить часто буває, що під час проведення огляду ми проводимо визначення  кислотності, тест на визначення хелікобактері пілорі (бактерія яка спричиняє різноманітні захворювання шлунку) або біопсію (забір матеріалу для гістологічного дослідження), щоб спростувати або підтвердити певне захворювання. Відповідно ці всі дії вимагають додаткових затрат часу, що для пацієнта інколи є досить важко або навіть нестерпно. Тому медикаментозний сон вважається найбільш оптимальним варіантом не лише для пацієнта, але й для лікаря, — зауважив Сергій Диб’як.

Гастроскопія та колоноскопія — два базові обстеження без яких не можна виконувати певні оперативні втручання. Тому, як правило, часто лікарі об’єднують ці два обстеження та роблять їх під однією седацією.

Колоноскопію ми фактично не робимо без наркозу не тому, що ми так хочемо, а оскільки це бажання пацієнтів. За цей рік ми зробили близько 600 колоноскопій і лише дві з них без седацій. В гастроскопії різниця в цифрах ще більша, — розповідає лікар.

Медики наголошують, що якщо запускати хвороби шлунково-кишкового тракту, то це може призвести до дуже серйозних проблем. Елементарно, якщо пацієнт довгий час скаржиться на біль у шлунку, або ще кажуть «в ямці», це може  починатися з гастриту, в кінцевому результаті це може бути, наприклад виразкова хвороба,  яка має зовсім інше лікування не лише по тривалості, але й по вартості. Окрім того, тривало нелікована виразкова хвороба може призвести до кровотечі та інших ускладнень. Це вже є невідкладні стани, які вимагають негайної госпіталізації. В кишечнику так само.

Досить часто зараз ми зустрічаємо  людей, в яких є поліпи в кишківнику чи шлунку. Поліпи – це, як правило, доброякісні новоутворення, які можуть мати різну форму та розташування. На початку вони зовсім не дають про себе знати й ніяк не проявляються. Їхній розвиток може спровокувати будь-яка перенесена хвороба, навіть той самий ковід. Як наслідок, поліп починає рости та може стати в майбутньому підґрунтям для онкологічних процесів.

Лікарі радять, що легше і краще пройти ту саму колоноскопію чи гастроскопію раз в 4-5 років профілактично, особливо після 40 років, навіть при умові, що вас нічого не турбує, та бути впевненим у своєму здоров’ї. Також потрібно враховувати генетичний анамнез. Якщо ваші близькі родичі мали онкологічні захворювання, то тут краще робити обстеження ще частіше, щоб вберегти себе.

Не варто нічого боятися, тут немає нічого страшного. Досить часто пацієнти кажуть, що їх негативно налаштовують родичі  чи близькі, що ці процедури дуже страшні та це надто боляче. Це все нісенітниці, адже час іде і все міняється. У нас є сучасне обладнання, яке  набагато практичніше  та дає більше  можливостей порівняно з тим яке використовували  раніше. Ми робимо все для пацієнта та його комфорту, — підсумував лікар.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452

+38 (095) 00 38 453

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

У Франківську лікарі пропонують новий безболісний метод ендоскопічного огляду

Джерело