Печія, нудота, важкість в правому підребер’ї. Це все перші симптоми, які можуть свідчити про наявність у вас жовчнокам’яної хвороби.

Проте, якщо раніше ця проблема стосувалася лише людей старшого віку, то зараз ця хвороба значно «помолодшала».

Жовчнокам’яна хвороба – це наявність каменів в жовчному міхурі. Вона виникає в людей різного віку. Сьогодні дане захворювання можна діагностувати і в юнацькому віці. Дитячі хірурги виявляють наявність дрібного осаду у жовчному міхурі в дітей 14-16 років, який надалі може сприяти утворенню каменів різних розмірів, — каже лікар-хірург Медичного центру «Мед-Атлант» Ткачук-Григорчук Олеся Олегівна.

Каміння в жовчному міхурі — хвороба сьогодення

Олеся Олегівна Ткачук-Григорчук, хірург, к. мед. наук

Шкідливе харчування, неякісні продукти, фастфуди — це все є причиною більшості захворювань травного тракту. Все це призводить до порушення холестиринового та інших видів обміну в нашому організмі, що і призводить до одного із таких ускладнень, як утворення каміння в жовчному міхурі.

Жовчнокам’яна хвороба безсимптомно протікати не може. На початкових стадіях скарг взагалі може не бути. Мінімально це може проявлятися печією, нудотою, важкістю в правому підребер’ї. На такі ознаки більшість людей не звертають увагу та ігнорують їх. Згодом жовчний міхур, в якому міститься камінь чи декілька камінців, призведе до приступів сильної болі у правому підребер’ї (печінкової коліки) — додає лікар.

Така недбалість може призвести до гострого холециститу – гостре запалення жовчного міхура. На фоні нестерпного болю в правому підребер’ї виникає нудота, багаторазова блювота, вздуття живота, підвищення температури тіла. Даний стан потребує негайного оперативного лікування. Якщо на ранніх стадіях хвороби, коли йдеться про пісок чи сладжі (згустки) жовчі, можна говорити про жовчогінні препарати, то у випадку, коли утворюється камінь будь-якого розміру, вживання даних препаратів категорично заборонено.

Каміння в жовчному міхурі — хвороба сьогодення

Олеся Олегівна Ткачук-Григорчук, хірург, к. мед. наук

Самолікування може призвести до важких ускладнень Одним із найпоширеніших є холедохолітіаз. Це стан, коли камінь, як правило розміром до 1 сантиметра, на фоні вживання жовчегінних препаратів, з жовчного міхура мігрує до загальної жовчевої протоки і, в найвужчій її частині (інтрапанкреатичній), закупорює її. Внаслідок цього жовч, яка виділяється печінкою, але не потрапляє в кишківник через ряд патофізіологічних процесів потрапляє в кров і у пацієнта виникає жовтяниця. Шкірні покриви людини жовтіють, хворі відмічають появу світлого калу та темної (насиченої) сечі. Дане ускладнення виникає після приступу печінкової коліки. Це небезпечно тим, що може призвести до одного із найтяжчих ускладнень — гострого біліарного панкреатиту (запалення підшлункової залози). Це вже дуже серйозна хірургічна хвороба, яка, при несвоєчасному лікуванні, може призвести до відмирання (некрозу) залози. Організм людини може працювати без жовчного міхура, але ніяк без підшлункової залози, – наголошує Олеся Олегівна.

Холедохолітіаз та жовчнокам’яна хвороба, як її причина, потребує оперативного втручання. Лікарі застосовують двохетапну методику.

Перший етап  – ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія. Це оперативне втручання, яке виконують ендоскопічні хірурги під внутрішньовенним знеболенням за допомогою ендоскопа, яким заходять в загальну жовчну протоку та забирають камінь з неї. Це призводить до відновлення нормального пасажу жовчі по жовчевивідних шляхах. Другим етапом є лапароскопічна холецистектомія, яку виконують хірурги – забирають жовчний міхур разом з камінням з використанням новітніх технологій.

Операції, яка б дозволила лише забрати каміння з жовчного міхура – немає та не існує в світі. Якщо камінь сформувався – це незворотній процес. Тому в цій ситуації однозначним показом є видалення цього міхура. Це ніяк не шкодить організму, оскільки жовч продовжує виділятися печінкою через загальну жовчну протоку та бере участь у процесах травлення, – каже хірург.

Якщо ви помічаєте в себе перші прояви цієї хвороби – не варто чекати. Потрібно йти до лікаря, консультуватися та пройти УЗД-діагностику. Спеціаліст тоді прийме рішення, що краще робити у вашій ситуації. Рання діагностика захворювання позбавить Вас можливих ускладнень та витрат в майбутньому.

Лапароскопічна холецистектомія- це операція одного дня, якщо пацієнт прийшов вчасно. Через 5 години після операції людина може вставати та ходити. Протягом місяця пацієнт у своєму харчуванні дотримується дієти, а потім повертаються до звичного способу життя.

Не відкладайте своє здоров’я на завтра, проконсультуйтесь з лікарем вже сьогодні!

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452

+38 (095) 00 38 453

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Каміння в жовчному міхурі — хвороба сьогодення

Олеся Олегівна Ткачук-Григорчук, хірург, к. мед. наук

Джерело