Російська армія впродовж кількох днів атакує Одеську область іранськими безпілотниками Shahed-136, які марковані як "Герань-2". Вони уразили в Одесі об'єкт інфраструктури, припортову будівлю, а також військовий об'єкт в області. Росія запускає по шість-вісім таких камікадзе, які можуть знищувати системи ППО та руйнувати будівлі. Що відомо про ці дрони, як їм протидіяти та що робити, коли бачите в небі — пояснює Суспільне.

Дрон Shahed має декілька модифікацій. Наразі Росія застосовувала в Україні безпілотник-камікадзе Shahed 136. Цей бражуючий боєприпас призначений для ураження цілей на дальній відстані, на які наводиться за супутниковими координатами. Він запускається з пускової платформи, має двигун, за допомогою якого набирає швидкість та висоту. Ціль вражає боєголовка в носовій частині дрона.

Одеську область атакують іранськими дронами-камікадзе Shahed-136: що про них відомо Характеристики Shahed-136: що він може вражати заявлена Іраном дальність польоту — до 2500 км, проте за різними оцінками дальність складає 200-900 кілометрів; вага — 200 кг; довжина — 3,5 метри; розмах крил — 2,5 метри.

"Це дрон, який за заданими координатами летить до цілі, влучає в неї та вибухає. Заявлена відстань до 2500 кілометрів. Насправді вона значно менша, тому що його вага — 200 кілограмів, бойовий заряд — понад 40 кілограмів. Є сумніви, що він може долати таку велику відстань, — розповів речник Повітряних сил України Юрій Ігнат. — Вони можуть бути "заточені" на об'єкти критичної інфраструктури, атомні станції, навіть вражати наше ППО, HIMARS".

Військовий аналітик Олександр Коваленко розповів, що БПЛА Shahed-136 мають 40 кілограмів вибухової речовини: цього достатньо, щоб знищити важкоброньовану техніку або зруйнувати кілька квартир у будинку. Якщо дрон-камікадзе виходить за свій радіус наведення, то у нього значно знижується точність, тому для наведення його завжди супроводжує інший безпілотник. Коли він втрачає сигнал від системи наведення, то може влучити у будь-який об'єкт.

Летить такий безпілотник на висоті від 60 до 4000 метрів з крейсерською швидкістю близько 180 км/год. БПЛА має гучний двигун MD 550 або 3W, тому ударний дрон можна почути за кілометри, зазначили у "Мілітарному".

Як збивати дрони-камікадзе Shahed-136

Найбільш ефективними для збиття дронів-шахідів можуть бути зенітні установки, зокрема, "Гепарди". Більш щільне розміщення зенітно-ракетних комплексів сприятиме тому, що дрони будуть збивати більш ефективно, розповів Коваленко.

Загалом знищити безпілотник можна будь-яким засобом протиповітряної оборони, а виявити за допомогою радару, пише "Мілітарний".

За словами начальниці об'єднаного координаційного центру сил оборони та охорони Півдня Наталі Гуменюк, дрони керовані та можуть змінювати маршрут під час атак.

"Тактика використання такого дрона в іранській армії ― масовий запуск. Коли вдаються до "тактики рою" ― запускають одразу 6-8 таких камікадзе, які вражають стаціонарний об'єкт", ― говорить Олег Катков, головний редактор програм інформаційно-консалтингової компанії Defense Express.

Що робити, коли бачиш в небі безпілотник-камікадзе

В оперативному командуванні "Південь" просять не нехтувати сигналами повітряних тривог та переходити в укриття:

"При наближенні дрона-камікадзе, як правило, в повітрі чутно роботу його двигуна, звук схожий на роботу двигуна мопеда чи бензопили. Варто оцінити обстановку навколо, триматися осторонь адміністративних будівель, стратегічних та військових об’єктів, знайти укриття, де перечекати".

Наталія Гуменюк зазначила, що цілком ймовірно, такі атаки будуть повторюватися.

Які міста атакували дронами Shahed-136

20 вересня російська армія застосувала дрони-камікадзе по Очакову Миколаївської області, атака повторилася і 22 вересня. Цього ж дня одеські військові з били чотири безпілотники на Миколаївському напрямку.

Протягом 24 вересня на Миколаївщині бійці ЗСУ знищили два російські БпЛА: дрон-розвідник та дрон-камікадзе. 25 вересня такий дрон, який намагався завдати удару по Миколаєву, знову знищили.

В Одесі перша атака безпілотниками Shahed-136 сталася 23 вересня: російська армія влучила в адмінбудівлю в припортовій зоні, загинула одна людина. Цього ж дня над морем збили чотири таких дрони.

Через день, 25 вересня, росіяни ударили трьома дронами по адмінбудівлі в центрі Одеси. Один безпілотник збила ППО. Вночі 26 вересня російська армія поцілила у військовий об'єкт в Одеській області. Людям у населеному пункті, на який відбулася атака, запропонували евакуацію.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Джерело